Агенти отримуватимуть комісію від ТО?
Нова епоха агентського бізнесу може розпочатися вже в серпні, і не в результаті реформ, а через скасування Господарського кодексу, який регулює договірні відносини туроператорів із турагентами. Зникнення поняття агентського договору в законі призведе, якщо нічого не зміниться, до стягнення податків з транзитних грошей, а також до покладення на ТА відповідальності за все, що робить туроператор. Один із варіантів уникнути цього хаосу – перейти на систему, де турист напряму перераховує гроші в ТО, який пізніше платить своїм рітейлерам комісію. Однак чи підуть на це агенти?
Про те, що в галузі будуть зміни, першою написала в Facebook директорка консалтингової компанії «Блакитна Хвиля» Ніна Козенко: «Закон № 4196-IX від 09.01.2025 «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб», чинний з 28.02.2025, вступає в дію з 28.08.2025». Один із його пунктів – скасування Господарського кодексу України, що для туристичної галузі означає ліквідацію юридичної конструкції агентських відносин.
Цивільний кодекс регулює юридичні відносини лише за договорами доручення та комісійними договорами, нагадала експертка. У міжнародному праві є поняття агентських відносин, але застосовують його лише щодо туроператорів та їхніх партнерів-нерезидентів. Тобто з 28 серпня всі агентські договори між ТО та ТА перестануть бути дійсними. Як наслідок – ТА, які працюють на єдиному податку, повинні будуть сплачувати податки не зі своєї комісії, а з повної вартості туру. І оскільки без агентського договору юридично залишиться лише «усна угода-купівлі продажу туристичних послуг», агент отримає статус виконавця, який відповідає перед туристом за все, що зробить чи не зробить туроператор.
Що далі?
Директор ТА «Аполло-тур» Андрій Демура пояснив Turprofi.com.ua, що туркомпанії не виключають різні способи виходу з цієї ситуації: «Наскільки мені відомо, вже розглядаються варіанти роботи по договорах доручення, комісійних договорах за європейською схемою, коли турист сплачує за тур напряму оператору, заміни поняття "агента" на поняття "повіреного" тощо. Тобто варіанти є, але це більше питання до юристів та аудиторів».
Експерт нагадує, що питання виникло тільки нещодавно. Наразі є пропозиція від Ніни Козенко зібратися найкращими умами, обговорити та розробити якусь схему. До серпня, коли вже можуть бути наслідки, час ще є. «Думаю, разом ми встигнемо щось придумати», – впевнений Андрій Демура.
“Перспектива втратити можливість працювати за агентським договором – не найстрашніше у нашому житті. Якщо залишимося живими до серпня, той якось переживемо цей неприємний момент”, – каже представник іншого ТА.
Податкова консультантка Київського центру підтримки та розвитку бізнесу Олександра Томашевська взагалі вважає, що скасування Господарського кодексу не вплине на турагентів.
“Впевнений, що компанії щось вигадають, – згоден іншій експерт. - Але вважаю, що агенти не захочуть чекати на милість від туроператорів і віддавати їм на відкуп свій заробіток. Сьогодні туроператори цілують тебе у ясна, а завтра ти їм чимось не догодив – і прощавай, комісія. Хоча це могло б вирішити проблему знижок у галузі: якщо тобі нема з чого скидати, то боротися за клієнтів залишиться лише якістю послуг,” - робить висновок співрозмовник.
Turprofi.com.ua, 07.03.2025
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS- Агенти отримуватимуть комісію від ТО? 07-03-2025
- Яким був сезон-2023 06-03-2025
- Басейн та свій собака - головні вимоги 16-09-2023
- Join UP!: топ-3 напрямків літа 16-09-2023
- П’ять крутих автобусних турів від TPG 05-10-2022
- В Вильнюсе поддержали Украину 29-05-2022
- Гроші за тури повернуть після війни 29-04-2022